Rankingi WTA (Women’s Tennis Association) i ATP (Association of Tennis Professionals) są obliczane na bieżąco i nie są zerowane w określonym momencie roku. Zamiast tego, rankingi są dynamiczne i punkty zdobyte przez graczy są dodawane i odejmowane na podstawie ich wyników w turniejach na przestrzeni ostatnich 52 tygodni.

Gdy zawodnik zdobywa punkty w danym turnieju, te punkty są dodawane do ich łącznego rankingu i pozostają tam przez 52 tygodnie. Po upływie tego okresu, punkty zdobyte w tym konkretnym turnieju są automatycznie usuwane z rankingu zawodnika, niezależnie od tego, czy zawodnik zdecyduje się ponownie wziąć udział w tym turnieju czy nie.

Na przykład, jeśli zawodnik wygrał turniej Australian Open w styczniu 2023 roku i zdobył za to 2000 punktów, te punkty zostaną dodane do jego rankingu. Jeżeli ten sam zawodnik nie zagra lub osiągnie gorszy wynik w Australian Open w styczniu 2024 roku, punkty zdobyte w 2023 roku zostaną odjęte od jego rankingu.

W praktyce oznacza to, że zawodnicy muszą konsekwentnie osiągać dobre wyniki przez cały rok, aby utrzymać wysokie miejsce w rankingu. Dlatego rankingi WTA i ATP są dynamiczne i ciągle się zmieniają, ale nigdy nie są zerowane.

Czym jest ranking zamrożony w tenisie?

„Zamrożony ranking”, znany też jako „protected ranking” (ranking ochronny), to specjalne rozwiązanie stosowane w tenisie ziemnym, które umożliwia zawodnikom, którzy nie mogą brać udziału w zawodach z powodu długotrwałych urazów, zachowanie swojego miejsca w rankingu.

Jeśli zawodnik nie jest w stanie uczestniczyć w turniejach przez co najmniej sześć miesięcy z powodu urazu lub ciąży (w przypadku zawodniczek), może ubiegać się o „ochronę rankingu”. Ten ochronny ranking odpowiada pozycji zawodnika w rankingu na początku nieobecności.

Ochronny ranking można użyć do wejścia do głównego etapu lub eliminacji turnieju, ale nie wpływa na rozstawienie. Zawodnik może używać ochronnego rankingu przez maksymalnie 9 turniejów, a okres ważności wynosi zazwyczaj 12 miesięcy (lub do końca ciąży plus dodatkowe 12 miesięcy w przypadku ciąży).

  Ile zarabiają wrestlerzy w WWE?

To rozwiązanie pozwala zawodnikom na powrót do profesjonalnego tenisa bez utraty swojej wcześniejszej pozycji, a co za tym idzie, bez konieczności zaczynania od nowa po długotrwałej przerwie.

Warto jednak podkreślić, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a ostateczną decyzję podejmuje zarząd ATP lub WTA.