World Wrestling Entertainment, Inc. (WWE) to gigantyczna korporacja rozrywkowa, która od dziesięcioleci dostarcza emocjonujących show z wrestlingu dla fanów na całym świecie. Jego zawodnicy są ikonami popkultury, przyciągając miliony widzów do swoich telewizorów i aren. Ale ile tak naprawdę zarabiają zawodnicy WWE? Jak wynagrodzenie wpływa na ich życie i karierę? Ten artykuł rzuca światło na te kwestie, analizując zarobki zawodników WWE i biorąc pod uwagę wiele czynników, które wpływają na ostateczne wynagrodzenie.

Struktura Płac w WWE

Zrozumienie, ile zarabiają zawodnicy WWE, wymaga zgłębienia struktury płac korporacji. Zawodnicy WWE nie otrzymują stałego wynagrodzenia. Ich wynagrodzenie jest zazwyczaj złożone z kilku różnych elementów, które razem stanowią ich łączne roczne zarobki.

Podstawowe Wynagrodzenie

Podstawowe wynagrodzenie to gwarantowany dochód, jaki wrestler otrzymuje od WWE. Jest to kwota, którą zawodnik otrzymuje niezależnie od liczby wystąpień czy wyników walk. W 2021 roku, według raportu Sportskeeda, najniższe podstawowe wynagrodzenie w WWE wynosiło 80 000 dolarów, a najwyższe, dla najbardziej rozpoznawalnych gwiazd, wynosiło kilka milionów dolarów.

Dodatki za Wystąpienia i Bonusy

Zawodnicy WWE otrzymują dodatki za wystąpienia, które są dodawane do ich podstawowego wynagrodzenia. Ta część wynagrodzenia zależy od liczby wystąpień, jakie dany zawodnik ma w ciągu roku. Dodatkowo, zawodnicy otrzymują bonusy za udział w dużych galach, takich jak WrestleMania czy SummerSlam.

Przychody z Praw Autorskich

WWE posiada prawa do swojego programu, produktów i marek, w tym do postaci stworzonych przez zawodników. Za każdy sprzedany produkt z wizerunkiem zawodnika, takie jak koszulki, figury, plakaty itp., zawodnik otrzymuje procent sprzedaży. Te dochody z praw autorskich mogą stanowić znaczną część rocznego zarobku wrestlera.

Szczegółowe Zarobki Gwiazd WWE

Zarobki w WWE są bardzo zróżnicowane. Na szczycie znajdują się supergwiazdy, które zarabiają miliony dolarów rocznie, a na dole listy są nowi zawodnicy, którzy zarabiają znacznie mniej.

  Chwyt Kontynentalny w Tenisie - Porady i Techniki

Brock Lesnar: Superzawodnik z Superpłacą

Według doniesień Brock Lesnar jest jednym z najlepiej opłacanych wrestlerów w historii WWE. Jego podstawowe wynagrodzenie wynosi ponad 10 milionów dolarów rocznie. Ten były mistrz UFC jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zawodników w branży, a jego umiejętności i charakter przyciągają dużą ilość widzów. Dzięki temu, jego zarobki są tak wysokie.

John Cena: Wielostronny Zarobek

John Cena, choć nie jest już aktywnym wrestlerem WWE, nadal jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych twarzy firmy. Cena jest nie tylko wrestlerem, ale również aktorem i raperem, co przekłada się na jego zarobki. Według Forbes, Cena zarabiał w 2018 roku 8,5 miliona dolarów, a znaczna część tego dochodu pochodziła z jego działalności poza ringiem.

Ronda Rousey: Kobieta na Topie

Ronda Rousey, była mistrzyni UFC, dołączyła do WWE w 2018 roku. Jej umiejętności i osobowość przyciągnęły dużą ilość uwagi, a jej podstawowe wynagrodzenie wyniosło 1,5 miliona dolarów rocznie. Rousey jest jednym z najlepiej opłacanych kobiecych wrestlerów w historii WWE.

Top 10 najlepiej zarabiających w WWE

Na podstawie różnych źródeł internetowych, takich jak raporty Forbesa i Sportkeeda, poniżej przedstawiam przybliżoną listę dziesięciu najlepiej zarabiających wrestlerów WWE. Należy jednak zauważyć, że te kwoty są szacunkowe i mogą różnić się od rzeczywistych zarobków wrestlerów.

 1. Brock Lesnar: Według różnych źródeł, Lesnar zarabia najwięcej w WWE, z rocznym dochodem szacowanym na około 12 milionów dolarów.
 2. John Cena: Cena jest drugim najbardziej dochodowym zawodnikiem w WWE, z rocznymi zarobkami szacowanymi na około 8,5 miliona dolarów.
 3. Roman Reigns: Reigns zarabia szacunkowo około 5 milionów dolarów rocznie.
 4. Randy Orton: Orton, jeden z najbardziej doświadczonych wrestlerów w WWE, zarabia szacunkowo około 4,5 miliona dolarów rocznie.
 5. Seth Rollins: Rollins zarabia szacunkowo około 4 miliony dolarów rocznie.
 6. Triple H: Jako zarówno zawodnik, jak i wysoko postawiony dyrektor w WWE, Triple H zarabia szacunkowo około 3,3 miliona dolarów rocznie.
 7. Becky Lynch: Lynch jest najwyżej zarabiającą kobietą w WWE, z rocznymi zarobkami szacowanymi na około 3,1 miliona dolarów.
 8. Bill Goldberg: Goldberg, choć nie jest pełnoetatowym wrestlerem, zarabia szacunkowo około 3 miliony dolarów rocznie.
 9. Shane McMahon: Jako część rodziny McMahon, Shane zarabia szacunkowo około 2,5 miliona dolarów rocznie.
 10. Stephanie McMahon: Stephanie, córka Vince’a McMahona i dyrektor generalny WWE, zarabia szacunkowo około 2 miliony dolarów rocznie.
  Czy WWE jest udawane? Rzeczywistość czy fikcja?

Ponownie, warto podkreślić, że te liczby są szacunkowe i mogą się różnić od rzeczywistych zarobków wrestlerów. Również wiele z tych wrestlerów zarabia dodatkowe pieniądze z innych źródeł, takich jak umowy sponsorskie, filmy, programy telewizyjne i inne przedsięwzięcia poza ringiem WWE.

Jak Czynniki z Poza Ringiem Wpływają na Zarobki

WWE jest biznesem, a jego celem jest przyciąganie widzów i generowanie zysków. Wielu zawodników posiada umiejętności, które przekładają się na większą oglądalność i sprzedaż produktów. Te czynniki mogą zdecydowanie wpłynąć na ich wynagrodzenie.

Popularność i Charakter

Popularność wrestlera jest kluczowym czynnikiem wpływającym na jego zarobki. Zawodnicy, którzy przyciągają więcej widzów, są lepiej opłacani. Ich charakter, styl walki i osobowość są istotne dla kształtowania ich marki i przyciągania fanów.

Media Społecznościowe i Osobista Marka

Media społecznościowe odegrały dużą rolę w kształtowaniu kariery wielu zawodników WWE. Zawodnicy, którzy aktywnie angażują się w media społecznościowe, budując swoją osobistą markę, często otrzymują większe wynagrodzenie. Mogą również generować dodatkowe dochody z umów sponsorskich i promocyjnych.

Udział w Innych Formach Rozrywki

Wiele gwiazd WWE korzysta ze swojej popularności, aby zaangażować się w inne formy rozrywki, takie jak filmy, seriale telewizyjne czy muzyka. Ta dodatkowa ekspozycja zwiększa ich markę i potencjalne zarobki. Przykładem jest Dwayne „The Rock” Johnson, który jest teraz jednym z najlepiej opłacanych aktorów na świecie.

Podsumowanie zarobków w WWE

Zarobki wrestlerów WWE są skomplikowane i zależą od wielu czynników. Wszystko, od ich umiejętności w ringu po ich popularność wśród fanów, wpływa na to, ile ostatecznie zarabiają. Niezależnie od szczegółów, jedno jest pewne: dla tych, którzy potrafią się przebić, wrestling w WWE może być bardzo lukratywnym zawodem.

Jednak pamiętajmy, że choć zarobki mogą być imponujące, zawodnicy WWE poświęcają dużo dla swojej kariery. Niekonwencjonalny harmonogram, podróże, ryzyko urazów – to wszystko jest częścią zawodu. Te wyzwania, w połączeniu z potencjalnymi nagrodami, czynią wrestling zawodem pełnym napięć i emocji – zarówno dla zawodników, jak i dla widzów.

  Turnieje Wielkoszlemowe w tenisie - przewodnik po najważniejszych zawodach

Na koniec, warto zauważyć, że choć pieniądze są ważnym elementem kariery zawodowej, prawdziwym pomiarem sukcesu wrestlera jest jego wpływ na sport i na fanów. Jak powiedział legendarny wrestler Ric Flair: „Być człowiekiem, trzeba pokonać człowieka”. Dla wielu gwiazd WWE, ich dziedzictwo i wpływ na wrestling są równie cenne, jak ich zarobki.

Źródła:

 1. https://bleacherreport.com/articles/2702862-brock-lesnar-john-cena-top-forbes-list-for-highest-paid-wwe-superstars
 2. https://sportsbrief.com/wwe/15286-revelead-the-top-12-highest-paid-wwe-wrestlers/