Budowa własnego kortu tenisowego to opcja coraz częściej rozważana, zwłaszcza przez instruktorów i trenerów, chcących otworzyć własne szkoły tenisa. Dla wielu osób może to być opłacalna decyzja, choć wiąże się z pewnymi kosztami. Szacuje się, że budowa kortu tenisowego w Polsce może kosztować od 60 000 do 150 000 złotych, w zależności od rodzaju nawierzchni i infrastruktury towarzyszącej. Istnieje także opcja wynajmu już istniejącego kortu, co może być tańszą alternatywą, ale wiąże się z pewnymi ograniczeniami i zależnością od obcego podmiotu.

Wynajem kortu tenisowego – co musisz o tym wiedzieć?

Wynajem kortu tenisowego jest popularną opcją, szczególnie dla szkół tenisowych. Dzięki długoterminowej umowie wynajem umożliwia użytkowanie określonej liczby kortów w ustalonych godzinach. Koszty wynajmu wynoszą zazwyczaj około 3,5-4,5 tysiąca złotych miesięcznie. Umowa wynajmu obejmuje zazwyczaj zasady wypowiedzenia umowy, przesłanki do wypowiedzenia umowy, obowiązki zarządzającego kortem oraz zasady rezerwacji.

Wynajem kortu tenisowego ma swoje zalety, takie jak mniejsze koszty inwestycyjne na początku działalności szkoły tenisa i możliwość zmiany kortu w przypadku braku zadowolenia z warunków. Jednak ma też swoje minusy, takie jak zależność od obcego podmiotu i brak swobody zarządzania kortem.

Własny kort tenisowy – czy to się opłaca?

Alternatywą dla wynajmu jest budowa własnego kortu tenisowego. Chociaż może to być kosztowna inwestycja na początku, po kilku latach może się opłacić. Szacuje się, że koszt budowy kortu tenisowego to około 60-150 tysięcy złotych, w zależności od rodzaju nawierzchni i infrastruktury towarzyszącej.

Koszty utrzymania własnego kortu wynoszą zazwyczaj około 1,5 tysiąca złotych miesięcznie, wliczając w to fundusz remontowy. Posiadanie własnego kortu tenisowego pozwala na większą swobodę zarządzania obiektem oraz potencjalne dodatkowe dochody, na przykład przez wynajem kortu osobom prywatnym.

  Ile zarabiają wrestlerzy w WWE?

budowa własnego kortu tenisowego

Dzięki temu koszty inwestycji mogą się szybko zwrócić i można czerpać zyski z tej decyzji.

Korty tenisowe – informacje podstawowe

Standardowy kort tenisowy ma długość 23,77 metra i szerokość 8,23 metra dla gry pojedynczej, a 10,97 metra dla gry deblowej. Do tych wymiarów należy dodać wybiegi boczne i tylnie. W zależności od lokalizacji geograficznej, zaleca się orientację kortu północ-południe, aby korzystać z najlepszego oświetlenia słonecznego. Istnieje również możliwość budowy kortu w orientacji wschód-zachód, ale może to utrudniać grę jednemu z graczy przez oślepiające światło słoneczne. Koszt budowy kortu tenisowego zależy od rodzaju nawierzchni i może wynosić od 49 000 złotych.

  • Standardowy kort tenisowy ma długość 23,77 metra i szerokość 8,23 metra dla gry pojedynczej, a 10,97 metra dla gry deblowej.
  • Do tych wymiarów należy dodać wybiegi boczne i tylnie.
  • Zaleca się orientację kortu północ-południe, aby korzystać z najlepszego oświetlenia słonecznego.
  • Istnieje również możliwość budowy kortu w orientacji wschód-zachód, ale może to utrudniać grę jednemu z graczy przez oślepiające światło słoneczne.
  • Koszt budowy kortu tenisowego zależy od rodzaju nawierzchni i może wynosić od 49 000 złotych.

Wymiary kortu tenisowego:

  1. Długość kortu dla gry pojedynczej: 23,77 metra
  2. Długość kortu dla gry deblowej: 10,97 metra
  3. Szerokość kortu dla gry pojedynczej: 8,23 metra
  4. Szerokość kortu dla gry deblowej: 8,23 metra

Dodatkowo, zaleca się, aby korty tenisowe miały orientację północ-południe, aby zapewnić jak najlepsze oświetlenie słoneczne. Koszt budowy kortu tenisowego zależy od rodzaju nawierzchni, a może wynosić od 49 000 złotych.

Korty tenisowe ze sztuczną trawą vs. korty z mączki ceglanej

Korty tenisowe ze sztuczną trawą stają się coraz bardziej popularne ze względu na swoją łatwość utrzymania i niskie koszty konserwacji. Sztuczna trawa ma wysoką wytrzymałość i doskonałą amortyzację, co przekłada się na większy komfort gry i mniejszą liczbę kontuzji. Jest to idealna opcja dla sportowców i klubów tenisowych, którzy chcą cieszyć się korzystaniem z kortu przez cały rok bez konieczności regularnej konserwacji. Korty tenisowe ze sztuczną trawą są również bardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy mróz, co pozwala na długotrwałe użytkowanie kortu bez utraty jakości nawierzchni.

  Kiedy zeruje się ranking WTA i ATP

W porównaniu do tego, korty tenisowe z mączki ceglanej są nadal popularne w Polsce i wielu innych krajach. Nawierzchnia z mączki ceglanej zapewnia mniejszą kontuzjogenność gry i pozwala na wykonywanie poślizgów na korcie, co jest preferowane przez niektórych graczy. Możliwość poślizgu daje większą kontrolę nad piłką i umożliwia lepszą manewrowość na kortowym boisku. Jednakże, korty z mączki ceglanej wymagają stałej konserwacji, takiej jak naprawa ubytków czy regularne zamiatanie, aby utrzymać właściwą jakość nawierzchni. Ponadto, ta rodzaj nawierzchni może brudzić otoczenie z powodu pyłu, co wymaga regularnego sprzątania i utrzymania czystości kortu.

Ostateczny wybór między kortami tenisowymi ze sztuczną trawą a kortami z mączki ceglanej zależy od preferencji i budżetu inwestora. Korty ze sztuczną trawą oferują łatwiejsze utrzymanie, większy komfort gry i mniejsze koszty konserwacji. Natomiast korty z mączki ceglanej pozwalają na specyficzne techniki gry i oferują pewne korzyści dla zawodowych graczy. Bez względu na wybór, zarówno korty tenisowe ze sztuczną trawą, jak i korty z mączki ceglanej mogą zapewnić świetne warunki do gry i niezapomniane doświadczenie tenisowe dla wszystkich miłośników tego sportu.