Po otwarciu kont u paru bukmacherów, zapoznaniu się z ich zasadami i różnymi procedurami, a także przeanalizowaniu ryzyka, jakie się wiąże z obstawianiem, nadszedł czas, aby nieco się zagłębić w bukmacherce. Trzeba wybrać mecze lub spotkania, trzeba rozważyć, które zakłady są wartościowe, jakie to są dobre kursy, przejrzeć rynki, zebrać dostępne informacje o drużynach, graczach i wydarzeniach, a także parę innych rzeczy. Podążając poniższymi krokami, powinieneś sobie poradzić.

Przejrzyj aktualne zdarzenia sportowe

Bardzo ważnym elementem obstawiania jest dokładne przejrzenie oferty bukmacherskiej przed zawieraniem zakładów. Jeśli jesteś na bieżąco z danymi wydarzeniami, to wiesz, kiedy pojawia się dobra okazja. Przeważnie nie potrzeba czytania analiz meczowych, abyś zdecydował, czy warto obstawić, czy nie. Jeśli jednak musisz analizować każdy mecz, który chcesz obstawić, to i tak nie wiesz tyle o drużynach, co powinieneś, jeśli chcesz zawrzeć surebet. Gdy nie potrafisz się zdecydować, czy warto obstawić, prawdopodobnie nie jest dobrym ruchem zawierać zakład ponad wszystko. Nie obserwuj zbytnio i nie przywiązuj uwagi do kursów w tej fazie, po prostu skupiaj się na wydarzeniach, które uważasz, że będą dochodowe.

Bardzo dobrą aplikacją do przejrzenia aktualnych zakładów, kursów i statystyk z piłki nożnej jest footbe.com

Własne przekonanie, stuprocentowa pewność

Najczęstszą drogą zawierania zakładów jest wybranie danej drużyny lub gracza bazując na swoim przekonaniu, że się powiedzie. Najpierw wybierz mecz,a potem sprawdzaj kursy oferowane przez bukmacherów – tak działa przeciętny gracz.  Bardzo często zdarza się, że tacy gracze podejmują decyzje o zawarciu takich zakładów przed tym, jak pojawią się kursy na stronach u bukmachera. Czasami takie decyzje są złożone, są połączeniem wiary w umiejętności danego zespołu oraz dobrych kursów.

Analizy statystyczne

Używanie statystyk, czyli tabel ligowych, statystyk na przestrzeni ostatnich 5 – 10 lat, nie powinno być jedynym kryterium podejmowania decyzji o zawieraniu zakładów, powinno być jedynie dodatkiem do naszego wewnętrznego przekonania. Statystyki warto używać wtedy, gdy pojawiają się niewielkie wątpliwości co do danej drużyny, a także jako dodatki do poniższych kryteriów.

Ważne kryteria podejmowania decyzji

Kontuzje

Należy pamiętać, że przed zawarciem zakładu, warto sprawdzić sytuację w drużynie pod względem kontuzji. Bukmacherzy wyceniają wydarzenia poprzez kursy na długo przed rozpoczęciem meczu i ich kursy raczej nie uwzględniają kontuzji. W takiej sytuacji przeciętni gracze mają lekką przewagę nad bukmacherem, bo mogą na bieżąco śledzić ewentualne kontuzje tuż do momentu rozpoczęcia meczu. Jeśli natomiast wychwyciłeś jakąś drużynę i chcesz obstawić na nią, to nie zmieniaj swojego planu z powodu niespodziewanej kontuzji. Wiadomo, że jeśli kilku kluczowych zawodników dozna kontuzji, to powinieneś rozważyć zmianę zakładu (szczególnie, gdy są to drużyny z tzw. „chudą ławką”). Warto też zwracać uwagę, czy ktoś ze składu nie ma grypy lub jakichś wirusów. Z tego powodu właśnie bardzo często, szczególnie podczas zimy, niektóre składy są zdziesiątkowane.

Typ spotkania

Wynik spotkania najczęściej zależy od stawki, o jaką toczy się gra, czy chodzi o mecze międzynarodowe (reprezentacyjne), mecze pucharowe, ligowe czy też może towarzyskie. Wyniki spotkań pucharów krajowych są przeważnie bardzo trudne do przewidzenia, podobnie mniej ważne pucharowe mecze, np. puchary lig. W Anglii puchar ligowy wciąż posiada jakieś znaczenie, ale w przypadku Niemiec, Francji, Hiszpanii czy Włoch, wielkie drużyny raczej zbytniej uwagi na nich nie skupiają.

  Arbitraż Bukmacherski - wyjaśniamy, kalkulator

Ustrzegaj się finałów pucharowych. Nawet, jeśli media mianują kogoś zdecydowanym faworytem danego spotkania, to wciąż  mecz finałowy i wszystko jest możliwe. Mecze międzynarodowe lub ważne mecze pucharów europejskich są łatwiejsze do przewidzenia niż mecze ligowe lub pucharowe (krajowe).

Międzynarodowe mecze towarzyskie często kończą się remisem, podczas gdy te ważniejsze mecze reprezentacyjne rzadko kiedy kończą się wygraną gości. Stawianie na gospodarzy w takich meczach wydaje się więc być odpowiednie.

Doradzamy, aby unikać pucharów krajowych we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Niemczech, ale także apelujemy o rozwagę podczas obstawiania meczów pucharu krajowego w Anglii (lepsze drużyny zazwyczaj dają szansę młodym i nieogranym piłkarzom na pokazanie umiejętności w Pucharze Ligi, ale i tak ten puchar ma większe znaczenie niż te z krajów wypisanych powyżej).

Co do pucharów europejskich takich jak Liga Mistrzów czy Liga Europy jest różnie. W początkowych fazach turnieju, czyli w eliminacjach nietrudno o niespodziankę, chociażby z powodu takiego, że faworyci lub lepsze drużyny po prostu chcą przebrnąć te fazy, w fazie grupowej i pucharowej natomiast jest relatywnie łatwiej przewidzieć wynik, jako że drużyny odgrywające rolę gospodarza mają przewagę w postaci własnego boiska i chcą to wykorzystać.

Jaka liga?

Z reguły wszyscy wiedzą, że mecze włoskiej Serie A i Serie B jest łatwiej przewidzieć niż w przypadku pozostałych lig. Najlepsze drużyny, grając z beniaminkami lub średniakami, rzadko kiedy pozwalają na sprawienie niespodzianki i rozbijają rywala, a jeśli są to mecze pomiędzy najlepszymi, remis jest najczęstszym wynikiem. Najwyższa liga norweska, Tippeligaen, jest również przewidywalna, podobnie jak tamtejsze rozgrywki pucharowe. W Anglii wyniki są często niespodziewane w początkowej i końcowej fazie sezonu. W środku sezonu, kiedy drużyny już się trochę rozegrały, jest bardzo łatwo przewidzieć, kto wygra, a najbardziej jest to możliwe w Premier League. Angielska Championship jest „zmienna, słabsze drużyny pokonują te bardziej znane marki coraz częściej niż kiedyś. Niemcy stały się także coraz bardziej nieprzewidywalnym miejscem do umieszczania zakładów niż kilka lat temu, jednak drużyny czołowe nie zawodzą w większości u siebie. Ligi francuskie i hiszpańskie posiadają wysokie procentowe szanse na zwycięstwo gospodarza. Francuska Ligue 1 jest podobna do włoskiej Serie A, jeśli chodzi o domowe zwycięstwa. Jedna z drużyn tam występujących, S.C. Bastia, jest jedną z najlepszych drużyn u siebie w Europie. Kiedy grają na Korsyce, remis jest najlepszym, o co goście mogą się starać.

Ranga i prestiż meczu

Czołowe europejskie drużyną rozgrywają dużo spotkań w każdym sezonie, w związku z czym muszą mieć ustalony priorytet, które rozgrywki są ważniejsze dla nich. Jest niemożliwym, aby najlepsze drużyny grały „na serio” w każdych rozgrywkach, chociażby z powodu możliwości przemęczenia swoich zawodników. Stąd najlepsi odpuszczają sobie te mniej ważne rozgrywki, np. puchary krajowe w Niemczech, Francji, Hiszpanii oraz Włoszech. We Francji rzadko kiedy w ćwierćfinałach zostają przynajmniej dwie czołowe drużyny, z kolei w Anglii, nawet drużyny takie jak Manchester United są znane z tego, że dają odpocząć kluczowym zawodnikom i wpuszczają młodym dając im szansę pokazania się.

  Bukmacher dla niepełnoletnich - dlaczego nie mając 18 lat nie można obstawiać zakładów?

Podczas, gdy sezon rusza, średniaki, nie mają za bardzo o co grać, więc często pokonują najlepszych w pucharach krajowych. Dla nich ten brak szerszej ilości rozgrywek i brak najwyższych celów oznacza brak presji i pozwala to im grać naprawdę dobrze. Zdarza się też odwrotnie, wszystko siedzi w psychice i powinieneś się wystrzegać obstawiania takich spotkań. Nawet niedawno relegowana drużyna może grać lepiej po tym, jak zostało zdecydowane, że spadną z ligi. Wynika to z tego, że nie ciąży już na nich presja i mogą rozwinąć skrzydła. Nie obstawiaj takich spotkań, naprawdę ciężko przewidzieć tu jakikolwiek wynik!

Lokalne derby są zawsze wydarzeniem specjalnym i powinieneś zwracać uwagę na nie. Z reguły takie mecze kończą się remisami, bo obie drużyną boją się odsłonić przed rywalem, aby nie przegrać spotkania.

Wczesne fazy meczów pucharów europejskich mogą nieść ze sobą niespodzianki, jako, że faworyci przeważnie nie dają z siebie wszystkiego, jeśli jest to mecz wyjazdowy z dużo słabszym rywalem. Wiedzą oni, że u siebie mogą zrobić wszystko w rewanżu i często te mecze wyjazdowe kończą się nudnym remisem lub niską porażką.

Nie zaprzątaj sobie głowy obstawianiem meczów towarzyskich, nieważne czy są to mecze reprezentacji, przedsezonowe sparingi, mecze uznania lub pokazowe. Jest to po prostu strata pieniędzy, chociaż towarzyskie mecze reprezentacji jest nieco łatwiej przewidzieć niż inne. Kończą się przeważnie remisem, bo gra się tylko o pietruszkę.

Pora/faza roku

Sezony ligowe w przypadku większości europejskich lig rozpoczynają się w sierpniu i kończą w maju. W początkowej fazie sezonu (wrzesień – październik), wyniki mogą być bardzo nieprzewidywalne i często mniej utytułowane drużyny pokonują faworytów w walce o tytuł. Jest to czas obstawiania na beniaminki i słabe drużyny. Należy też być ostrożnym w przypadku pierwszych faz europejskich pucharów. Dopiero po paru rundach, jest łatwiej trafić.

W okresie od listopada do marca, drużyny się już rozegrały i wszystko wraca do normy, tzn. faworyci do walki o mistrza wygrywają swoje mecze.

W ostatniej fazie sezonu, ponownie wyniki mogą być trudne do przewidzenia. Słabsze drużyny kradną punkty najlepszym i forma danych drużyn już nie odgrywa tu większego znaczenia. Drużyny znajdujące się w ogonie tabeli grają pod ogromną presją i są zdesperowane – chcą uniknąć spadku i właśnie to sprawia taką trudność graczom. Może być bardziej opłacalne postawienie mniejszych pieniędzy na słabszych zamiast stawiania dużych na faworytów w walce o mistrza.

W przypadku lig skandynawskich, sezon zaczyna się w kwietniu lub maju i kończy się w październiku. Czołowe drużyny z reguły mają bardzo powolny i słaby start, szczególnie te biorące udział w europejskich pucharach (mowa tu o Rosenborgu, IFK Goteborg itd.). W okresie od czerwca do września, faworyci głównie wygrywają swoje mecze, co nikogo raczej nie zaskakuje. Natomiast najbardziej należy się wystrzegać obstawiania meczów w lipcu, z racji występów pucharowych.

  Czy bukmacher może nie wypłacić pieniędzy z konta?

Tabele ligowe

Tabele ligowe nie powinny być brane pod uwagę szczególnie w początkowej fazie sezonu, jako, że nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości w tym okresie. Poczekaj, aż sezon się unormuje i zacznij używać tabel po około 2 miesiącach od startu rozgrywek.

Tabele ligowe nie powinny być używane też jako JEDYNE kryterium podejmowania decyzji o zawieraniu zakładu. Bukmacherzy używają tabel, form danych drużyn i statystyk z okresu 5 – 10 lat, gdy oferują swoje kursy.

Forma drużyn

Forma drużyn jest głównym kryterium, jakie biorą pod uwagę bukmacherzy wyceniając wydarzenia sportowe. Drużyny w formie są prawie zawsze dobrze odzwierciedlane w kursach przez bukmacherów. Drużyna, która wygrała ostatnie 4 mecze rzadko kiedy jest wyceniona wysoko. Trzeba szukać takich drużyn tak wcześnie, jak to tylko możliwe, aby obstawić wydarzenie po dobrym kursie, zanim bukmacher to odkryje. Podczas sezonu drużyny mogą borykać się z nadmiernym szczęściem, ale też największym pechem, np. grać wręcz tragicznie przez pewną część sezonu, karta się odwraca i nagle mają szereg zwycięstw. Należy to szybko odczytać, zanim bukmacher zrobi to przed Tobą.

Niedawna historia

Niektórzy z graczy nie biorą wcale pod uwagę statystyk z okresu poprzednich 5 czy 10 lat, gdy zawierają zakłady. Ci, którzy wygrywają zwykle nie biorą statystyk jako główne kryterium, ale jeśli inne takie jak, forma czy tabela ligowa pokazują, że dana drużyna jest dobrym wyborem, a statystyka z poprzednich 5 sezonów temu przeczy, to taki obiekt jest często porzucany. Takie statystyki mogą pokazać zespoły trochę od strony psychicznej i w czym tkwi ich siła, ale nie zwracaj na nie zbyt wiele uwagi, jeśli forma i tabela ligowa nie stawiają ich w dobrym świetle.

Często ważne, specjalne mecze kończą się remisem. Dla niektórych rozgrywek, 5 – lub 10 – letnie statystyki pokazują remisy, np. mecze derbowe, szczególnie AS Roma – Lazio i Inter Milan – AC Milan. Te drużyny grają na tym samym terenie i obawa przed porażką jest przeważnie większa niż chęć zwycięstwa. Warto zawsze spróbować obstawić remis w przypadku, gdy te drużyny grają ze sobą.

Specjalne okoliczności

Czasami dwie drużyny potrzebują wyłącznie remisu, aby się zakwalifikować do wyższej ligi lub uniknąć spadku. Czasem jedna drużyna potrzebuje remisu do zwycięstwa w lidze, a druga do uniknięcia relegacji.

Bukmacherzy są bardzo wyczuleni na tego typu sytuacje i przeważnie tną kursy w dół. Są to sytuacje typowe dla ligi włoski, rzadko kiedy zdarza się to w Anglii, gdzie drużyny są uczciwe. Drużyny angielskie grają dla polepszenia reputacji. Dla nas graczy, obstawianie na takie mecze jest konieczne, ale często bukmacherzy nie przyjmują takich zakładów.