Pomysł zorganizowania mistrzostw Europy sięga 1927 roku. Wtedy to sekretarz generalny francuskiego związku piłki nożnej Henry Delaunay przedstawił tą koncepcję FIFA (UEFA jeszcze wtedy nie istniała). Jednak ówczesny prezydent FIFA Francuz Jules Rimet był przeciwny stworzeniu turnieju, który mógłby zagrozić lub konkurować z mistrzostwami świata, które stworzył z takim wielkim wysiłkiem. Pozycja Julesa Rimeta była na tyle silna, że do końca jego prezydentury w FIFA nie udało się powołać do życia mistrzostw Europy, gdyż blokował on skutecznie wszelkie próby i inicjatywy Delaunaya. W 1954 roku powołano nowego prezydenta FIFA. Julesa Rimeta na tym stanowisku zastąpił Belg Rodolphe William Seeldrayers. Zmiana przewodniczącego FIFA wpłynęła pozytywnie na proces powstawania mistrzostw Europy.

Dnia 15 czerwca 1954 roku w Bazylei w Szwajcarii założono UEFA (Union of European Football Associations), czyli Europejską Unię Związków Piłkarskich, nazywaną też Europejską Federacją Piłki Nożnej. Założyli ją przedstawiciele związków piłkarskich z trzech państw: Henry Delaunay z Francji, Ottorino Barrasi z Włoch oraz Jose Crahaya z Belgii. Do założycieli dołączyły szybko związki piłkarskie z kolejnych państw: z Austrii, Danii, Szkocji i Węgier. Dnia 22 czerwca 1954 roku podczas spotkania przedstawicieli związków piłkarskich z tych siedmiu państwa wybrano: prezydenta UEFA, którym został Duńczyk Ebbe Schwartz, dwóch wiceprezydentów w osobach Josef Gero z Austrii i Ottorino Barrasi z Włoch oraz sekretarza generalnego, którym został Francuz Henry Delaunay.

W październiku 1954 roku podczas zebrania UEFA powrócono do koncepcji mistrzostw Europy. W lutym 1955 roku zatwierdzono główne założenia nowego turnieju. W listopadzie 1955 roku zmarł Henry Delaunay a stanowisko sekretarza generalnego UEFA zajął jego syn Pierre Delaunay, który kontynuował politykę ojca. Decyzja o zorganizowaniu mistrzostw Europy w piłce nożnej zapadła w czerwcu 1957 roku na Kongresie UEFA obradującym w Kopenhadze. Rok później, w czerwcu 1958 roku, na Kongresie UEFA obradującym w Sztokholmie zatwierdzono regulamin i terminarz rozgrywek, wybrano Francję na organizatora pierwszego turnieju (ojczyzna Delaunaya i ówczesna siedziba UEFA), nadano nazwę nowym rozgrywkom – „Puchar Narodów Europy” (ang. European Nations Cup), które potocznie nazywano również Pucharem Delaunaya (ang. Delaunay Cup) a także ustanowiono nagrodę dla zwycięzcy turnieju, którą w hołdzie dla twórcy turnieju nazwano „The Henry Delaunay Trophy”.

  Historia piłki nożnej na świecie

archiwumfutbolu.pl