Value Betting to koncepcja bazująca na zawyżaniu niektórych kursów zakładów bukmacherskich. W ruletce lub blackjacku jest bardzo łatwo dobrze ocenić prawdopodobieństwo wszystkich wyników. W zakładach bukmacherskich natomiast, jest wysoka ilość możliwości, jakie mogą mieć wpływ na końcowy wynik meczu. Bukmacherzy są przeważni bardzo dobrzy w kalkulacji tych prawdopodobieństw i ustawiają kursy, jako, że mają najlepsze informacji i używają najlepszych metod, ale wciąż są to tylko ludzie i taki błąd pozwala wam ich pokonać. Powinieneś także rozumieć, że bukmacherzy internetowi przyznają kursy tak, aby uatrakcyjnić zakłady w dobrej proporcji zabezpieczając zysk niezależnie od wyniku, więc oferowane kursy przeważnie nie odzwierciedlają prawidłowo prawdopodobieństw zdarzeń i statystyk danego spotkania.

Value Betting oznacza obstawianie wyników meczów, które w Twojej ocenie mają większe prawdopodobieństwo pozytywnego rozstrzygnięcia niż sugerowałby na to oferowany przez bukmachera kurs (kursy reprezentują opinię bukmachera na temat prawdopodobieństwa wszystkich możliwych wyników). Gracz wierzy, że kursy są ustawione na poziomie, gdy wygrana przewyższa znacznie ryzyko. Ciągłe obstawiania na tego typu zakładach gwarantuje długofalowy zysk, skoro ich wartość jest wyższa od prawdopodobieństwa.

Jest jasne, że ta strategia (Value Betting) działa i przynosi zysk, musisz być dobry w przewidywaniu prawdopodobieństw wyników meczu. To jest najtrudniejsza część tej strategii.

Tradycyjne obstawianie a Value Betting

Tradycyjny sposób obstawiania polega na znalezieniu obiektu (np. drużyny czy zawodnika – tenisisty czy koszykarza), w który wierzysz lub znasz jego dyspozycję, a potem sprawdzenie czy wszystkie kursy są oszacowane prawidłowo. Value Betting natomiast wymaga innego myślenia. W rzeczywistości Value Betting jest przeciwnym do obstawiania tradycyjnego. Nie polega to na wybieraniu drużyn, ale wybieraniu kursów. Oznacza to, że nie musisz wierzyć w drużynę lub gracza, na których stawiasz pieniądze. Tak długo jak kursy są lepsze niż matematyczne prawdopodobieństwo jakie ma Twój gracz lub drużyna na wygranie, jest to value bet.

  Czym jest dzika karta w tenisie?

Kilka informacji o Value Betting

  • Value Betting nie polega na obstawianiu najbardziej prawdopodobnego zwycięzcy lub faworyta. Zwraca się uwagę na drużynę, której zwycięstwo jest opatrzone wyższym kursem.
  • Nie oznacza to, że wyższe kursy oznaczają wyższą wartość. Chodzi o to jak się ma kurs do szansy zwycięstwa. Nawet wybór z kursem 1.30 lub niższym może być value betem.
  • Kluczem do sukcesu w Value Bettingu jest wybranie dobrych kursów. Value Betting może być czasem trudne, jeśli nie masz zbyt dużej wiedzy na temat strony, na którą stawiasz. Dużo czasu zajmuje wycenienie różnych wydarzeń, przed tym jak bukmacherzy to zrobią, jeśli nie jest to zrobione właściwie, może prowadzić do powstania błędów, co warto, a co nie.