Rzut rożny jest jednym z podstawowych elementów gry w piłkę nożną, a także istotnym czynnikiem w zakładach bukmacherskich. Jednym z typów zakładów, które można złożyć na mecz piłki nożnej, jest zakład na liczbę rzutów rożnych. Ale co dokładnie oznacza zakład typu „Powyżej 4.5 rzutów rożnych”? W tym artykule wyjaśnimy to pojęcie i pokażemy, jak może wpłynąć na strategię obstawiania meczów.

Co to jest rzut rożny?

Rzut rożny to sytuacja w piłce nożnej, która ma miejsce, gdy piłka całkowicie przekracza linię końcową (czyli linię bramkową, ale nie w sytuacji, gdy jest to gol), ostatnio dotknięta przez zawodnika drużyny broniącej. Wówczas drużyna atakująca otrzymuje rzut rożny, który jest wykonywany z rogu boiska. To istotne zagranie, które często prowadzi do sytuacji bramkowych.

Zakłady na rzuty rożne

Zakłady na rzuty rożne to popularny typ zakładu wśród wielu entuzjastów piłki nożnej. Bukmacherzy często oferują różne zakłady dotyczące rzutów rożnych, takie jak liczba rzutów rożnych, która zostanie przyznana podczas meczu, która drużyna wykona więcej rzutów rożnych, czy też czy liczba rzutów rożnych będzie parzysta czy nieparzysta.

„Powyżej 4.5 rzutów rożnych”

Zakład „Powyżej 4.5 rzutów rożnych” oznacza, że obstawiasz, iż w trakcie meczu zostanie wykonanych więcej niż 4 rzuty rożne. Dlaczego 4.5, a nie po prostu 5? Półpunkty, znane jako „handicapy azjatyckie”, są często używane w zakładach sportowych, aby wyeliminować możliwość remisu. W tym przypadku nie ma czegoś takiego jak pół rzutu rożnego, więc albo liczba rzutów rożnych przekroczy 4 (czyli będzie 5 lub więcej), albo nie. Jeśli liczba rzutów rożnych wyniesie 5 lub więcej, wygrywasz zakład. Jeśli będzie 4 lub mniej, przegrywasz.

Dlaczego warto obstawiać rzuty rożne?

Obstawianie rzutów rożnych może być dobrym sposobem na zwiększenie emocji podczas oglądania meczu piłki nożnej. Dodatkowo, jeżeli dobrze znasz styl gry obu drużyn, możesz przewidzieć, która drużyna częściej będzie starała się wywalczyć rzut rożny. Często zespoły o silnej grze ofensywnej i dobrych skrzydłowych mają więcej szans na rzuty rożne.

  Jak działają kursy bukmacherskie? Jak je czytać?

Zakłady na rzuty rożne to również doskonały sposób na zastosowanie strategii opartej na statystykach. Analizując statystyki dotyczące liczby rzutów rożnych w poprzednich meczach, możesz zyskać przewagę nad bukmacherem.